Kontrolowane poprawianie natury; Tańsza zmiana koncesji; Droższy import chmielowych szyszek; Zerowa stawka na krew, narzędzia i aparaturę
- Organizmy genetycznie zmodyfikowane
- Międzynarodowy transport drogowy
- Droższy import chmielowych szyszek
- Kontyngenty dla szpitali Organizmy genetycznie zmodyfikowane
Kontrolowane poprawianie natury
Wiadomo już, z jakimi informacjami trzeba zapoznać ministra, ubiegając się o jego zgodę na eksperymentalne uwolnienie organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska lub zezwolenie na wprowadzenie do obrotu produktu powstałego z takiego organizmu. Szczegółowo wylicza je wchodzące w sobotę w życie rozporządzenie ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 8 października 1999 r. (Dz. U. nr 86, poz. 962).
Jedni bardzo boją się poprawiania natury przez majstrowanie przy genotypie żywych organizmów, inni entuzjastycznie upatrują w tym sposób na uwolnienie świata od wielu klęsk, m.in. głodu. Lęki tych pierwszych nie przeszkodziły w prowadzeniu u nas różnego rodzaju eksperymentów, które kończą się wprowadzeniem do środowiska np. roślin ze zmutowanymi czy transferowanymi genami. Nikt jednak nie przeczy, że taka działalność powinna być ściśle reglamentowana przez prawo.
W Polsce regulacje dotyczące organizmów zmodyfikowanych genetycznie przez człowieka (OGM) przyjęła (po raz pierwszy) nowela z 1997 r. do ustawy o ochronie i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta