Własność zamiast użytkowania wieczystego
Uwłaszczenie do końca 2000 roku
Własność zamiast użytkowania wieczystego
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Osoby, którym przysługuje prawo użytkowania wieczystego zajmowanych gruntów, mogą do końca 2000 r. składać wnioski o przekształcenie go w prawo własności.
Możliwość tę wprowadziła ustawa z 4 września 1997 r.
Wcześniej użytkownicy wieczyści także mogli nabywać grunty na własność, ale tylko gdy właściciel (gmina, skarb państwa) zgodził się na to. W praktyce rzadko był on zainteresowany definitywnym wyzbyciem się nieruchomości. Teraz, jeśli użytkownik wieczysty zgłosi wniosek o przekształcenie, ani gmina ani skarb nie mogą odmówić. Oczywiście jeśli zostaną spełnione inne warunki postawione przez ustawę.
Dla obywateli
Uprawnienie zostało ograniczone do osób fizycznych, czyli obywateli będących użytkownikami wieczystymi. Nie przysługuje instytucjom - np. spółdzielniom mieszkaniowym, spółdzielczym zrzeszeniom budowy domów jednorodzinnych. Co więcej, ograniczono je do tych, którzy stali się użytkownikami wieczystymi przed 31 października 1998 r. i do ich następców prawnych. I nie ma znaczenia późniejszy wpis tego prawa w księdze wieczystej, jeśli umowa o oddanie w użytkowanie wieczyste została zawarta w formie aktu notarialnego przed tą datą.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta