Patent na długowieczność
Zablokowanie jednego genu wydłuża życie
Patent na długowieczność
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Uczeni są wreszcie na tropie eliksiru młodości, pozwalającego wydłużyć życie bez jakichkolwiek wyrzeczeń, a zarazem bez poważniejszych skutków ubocznych. Włoscy uczeni po raz pierwszy wykryli u ssaków gen, którego blokada wydłuża życie o jedną trzecią. Sprawdzają teraz, czy u ludzi wystarczy użyć w tym celu tylko jeden środek. Firmy farmaceutyczne już się nim zainteresowały.
W ostatnich 10 latach genetykom udało się wykryć ów gen u owadów i robaków (nicieni), ale nigdy u ssaków. Przykładem są muszki owocówki, wyhodowane przez prof. Michaela Rose'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego: żyją aż 130 dni - trzykrotnie dłużej niż zwykle. Zawdzięczają to genom, dzięki którym komórki ich ciała potrafią sprawniej usuwać powstałe w nich uszkodzenia. Sprawiają, że organizm jest bardziej odporny na choroby i wpływ wszelkich negatywnych czynników.
Genetyka nieśmiertelności
Uczeni od dawna byli przekonani, że podobne mechanizmy genetyczne funkcjonują również u człowieka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta