Monopolista traci rynek
- Krajobraz po reformie - komentarz
Wydawnictwom Szkolnym i Pedagogicznym rośnie konkurencja
Monopolista traci rynek
ŁUKASZ GOŁĘBIEWSKI
Tegoroczna reforma oświaty spowodowała spore zamieszanie na rynku książek szkolnych. Całkowicie wymieniono podręczniki do klas IV i VII szkół podstawowych (zamiast klasy VII jest I klasa gimnazjum), wprowadzono nowe programy nauczania w pierwszych klasach tych szkół. Na reformie najwięcej skorzystały małe i średnie wydawnictwa, straciły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, które miały nie tylko najwięcej pieniędzy na promocję, ale także najbogatszą ofertę tytułową.
Na ogłoszonej przez MEN liście nowych podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego znalazło się 179 tytułów, a lista nie obejmuje wszystkich pomocy szkolnych - zeszytów ćwiczeń, przewodników dydaktycznych dla nauczycieli. Można szacować, że tegoroczna oferta dla szkół (nie licząc starych książek) to ponad 500 tytułów wydanych przez ponad 150 edytorów.
Nowoczesne podręczniki
Oczywistym i trwałym efektem reformy oświaty są nowe podręczniki. Są to książki bardzo dobrze ocenianie przez pedagogów i recenzentów z MEN, są to też książki staranne edytorsko, wydane na dobrym papierze, z kolorowymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta