Wszechstronne skutki kryzysu
Spada rentowność, rośnie konkurencja
Wszechstronne skutki kryzysu
W I kwartale tego roku polski przemysł mięsny utracił zdolność osiągania zysków. Najbardziej pogorszyły się wyniki finansowe dużych firm mięsnych.
Obniża się opłacalność produkcji, zmniejsza się marża przetwórcza, spada eksport, nie rośnie popyt na rynku wewnętrznym. Utrzymuje się nadpodaż mięsa, rosną zapasy mięs drobnych i tłuszczów zwierzęcych, jednocześnie nie zmniejsza się konkurencja ze strony szarej strefy, która wygrywa to, że może oszczędzać na kosztach produkcji. Szara strefa nie przestrzega standardów higieniczno-sanitarnych, nie ponosi nakładów na ochronę środowiska, bywa, że nie płaci też należnych państwu podatków.
Branża w dołku
Tak sytuację na rynku mięsa widzi rada Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa, która obradowała 3 grudnia.
Jedną z zasadniczych przyczyn obecnych trudności przemysłu mięsnego jest kryzys na rynku krajów byłego Związku Radzieckiego. W I półroczu 1999 r. eksport mięsa i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta