Pouczenie, ostrzeżenie, zwrócenie uwagi
Oddziaływanie wychowawcze
Pouczenie, ostrzeżenie, zwrócenie uwagi
Ani kolegium do spraw wykroczeń, ani jego przewodniczący nie byli i nie są uprawnieni do stosowania tzw. środków oddziaływania wychowawczego. Utracili też możliwość przekazywania sprawy w tym celu innym podmiotom.
W części ogólnej kodeksu wykroczeń rozdział III "Zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego" umieszczono po rozdziale "Kary, środki karne i zasady ich wymiaru". To wskazuje, że środki oddziaływania wychowawczego w rozumieniu tego kodeksu to coś innego niż kary i środki karne, o których mowa w rozdziale II.
Orzeczenie kary lub środka karnego może nastąpić tylko wobec sprawcy wykroczenia, którego organ orzekający, po rozpoznaniu sprawy w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, uzna za winnego. Wyjątek stanowi przewidziana w art. 28 ¤ 3 k.w. możliwość orzeczenia przepadku przedmiotów, choćby zachodziła okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy.
Organ orzekający, odstępując na podstawie art. 39 ¤ 1 k.w. od wymierzenia kary, może zastosować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta