Czy funkcjonariusze publiczni są dyskryminowani
MAREK ANTONI NOWICKI
Grudniowe orzeczenia Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu omawialiśmy w czwartek i poniedziałek, dzisiaj ostatnie z tej serii.
Ilekroć w tekstach pojawią się słowa:
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka,
- Trybunał, Izba czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Funkcjonalne kryterium
Czy funkcjonariusze publiczni są dyskryminowani
Sprawy dotyczące naboru, kariery i zakończenia służby funkcjonariuszy publicznych pozostają w zasadzie poza granicami konwencji.
Francuskie Ministerstwo Współpracy i Rozwoju zatrudniło w 1989 r. Gillesa Pellegrina na podstawie umowy na czas określony jako doradcę technicznego w Gwinei w ramach programu współpracy zagranicznej. W 1990 r. przeszedł badania lekarskie, aby sprawdzić fizyczną zdolność do nowej podróży służbowej. Wykazały trwałą niezdolność do pracy za granicą. Ministerstwo skreśliło Pellegrina z listy uczestników programu współpracy. Sprawa, którą wniósł w maju 1990 r. przeciwko ministerstwu do Sądu Administracyjnego w Paryżu, nadal się toczy.
W skardze do Komisji Pellegrin zarzucił nadmierną długość postępowania administracyjnego o uchylenie decyzji oraz o odszkodowanie (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta