Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piękna panna Simmel

02 lutego 2000 | Książki | ES
źródło: Nieznane

Elżbieta Sawicka Który to koniec wieku: ten sprzed stu lat, czy nasz, współczesny?

Piękna panna Simmel

Wiesław Rosocha

Zabrzmi to może zaskakująco: Stefan Chwin napisał powieść warszawską. Z Gdańskiem w tle oczywiście, ale jednak warszawską. Akcja "Esther" toczy się w zamożnym kupieckim domu przy Nowogrodzkiej 44, w bliskim sąsiedztwie dzisiejszego gmachu "Rzeczpospolitej" i w okolicy - koło Koszykowej, Filtrów i Pola Mokotowskiego.

Jest też cerkiew na placu Saskim, cyrkuł, praporszczyk Mierkułow, Czerkiesi w wysokich czapach i lodziarz wołający: "Sachar morożny!".

Warszawa sprzed stu lat, pod zaborem rosyjskim. Miasto z "Lalki" Prusa dwadzieścia lat później? Mniej więcej tak, chociaż sprawy z czasem nie przedstawiają się w tej powieści prosto i zwyczajnie.

Esther przyjeżdża do Warszawy z Wiednia, aby zająć się edukacją Andrzeja, młodszego syna rodziny Celińskich. Ojciec rodu, Czesław Celiński, to - podobnie jak Wokulski - kupiec, który handlując z Rosjanami wzbogacił się na dostawach wojennych. Matka jest osobą zacną i oddaną domowi. Starszy syn, Aleksander, studiuje inżynierię w Heidelbergu i rozmyśla o lekkich metalowych konstrukcjach, które połączą brzegi rzek. W sumie realizowany rzetelnie model pozytywistyczny: użyteczna praca, rosnący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1924

Spis treści
Zamów abonament