Szkodliwa zawiść
Zarobki menedżerów nie powinny zależeć od skrzywionego poczucia sprawiedliwości społecznej
Szkodliwa zawiść
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
JANUSZ MICHALSKI
Sejm po żenującej i demagogicznej dyskusji przyjął ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Jeśli wejdzie ona w życie, to będzie stanowiła negatywny przełom w budowie gospodarki rynkowej i nawrót do mechanizmów socjalistycznej, odgórnej parametryzacji życia społeczno-gospodarczego.
Przegłosowanie podobnej karykaturalnej normy jak ww. ustawa świadczy, jak obce jest posłom w parlamencie elementarne myślenie ekonomiczne oraz jak wszechobecna jest mentalność skrajnie populistyczna. Jest to zjawisko niebezpieczne, bo im bardziej sondaże społeczne i inne badania opinii publicznej będą uzasadniały kolejne zmiany legislacyjne, tym szybciej posłowie do parlamentu będą forsować je w izbie. Może to prowadzić do różnych absurdów i nieodwracalnych zmian systemowych, zawracających Polskę z drogi ku gospodarce rynkowej. Pierwszym sygnałem było niepodpisanie ustawy o PIT obniżającej obciążenia podatkowe. Obecny sygnał jest o wiele niebezpieczniejszy. Uświadamia, iż w imię fałszywie pojmowanej sprawiedliwości społecznej odbudowuje się gospodarkę centralnie sterowaną, znaną z epoki realnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta