Deficyt miał być mniejszy
- Niebezpieczny deficyt obrotów bieżących
- Dzwonek ostrzegawczy - komentarz
Deficyt miał być mniejszy
Zaskakująco złe okazały się opublikowane wczoraj dane o handlu zagranicznym w grudniu. Deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego sięgnął niebezpiecznej granicy 7,6 proc. produktu krajowego brutto, co spowodowało nerwowość zagranicznych inwestorów i wyprzedaż polskich obligacji i złotych. - Zapomnijmy o 1999 roku i czekajmy na poprawę od stycznia - mówią ekonomiści.
Jeszcze rano rynek oczekiwał, że deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego - jeden z najpilniej śledzonych wskaźników gospodarczych - był w grudniu nie większy niż 1,2 mld USD. Opublikowane o 14.00 informacje o ujemnym saldzie w wysokości ponad 1,6 mld USD spowodowały niepokój dealerów na rynku walutowym - złoty od razu stracił i odchylał się od kursu centralnego o 2,4 proc. w porównaniu z 2,8 proc. przed ogłoszeniem danych, spadły również ceny polskich obligacji. Inwestorzy wiedzą, że im większy deficyt obrotów bieżących, tym większe niebezpieczeństwo kryzysu finansowego.
Import i eksport zawsze w grudniu rosną, ale tym razem ekonomiści oczekiwali większego popytu na polskie towary, a mniejszego tempa wzrostu zakupu towarów zagranicznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta