Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posiadać znaczy mieć

02 lutego 2000 | Prawo | DW

INTERPRETACJE

Czy ustawodawca pozbył się kłopotu

Posiadać znaczy mieć

DARIUSZ WYSOCKI

Warto przyjrzeć się przyczynom tajemniczego wyrugowania pojęcia "posiadanie" zapisanego dotychczas w art. 22 ustawy z 2 grudnia 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy (Dz. U. nr 27, poz. 584 z późn. zm.).

Stało się tak w momencie wejścia w życie kodeksu karnego skarbowego za sprawą art. 3 § 1 przepisów wprowadzających k.k.s. Art. 22 ustawy akcyzowej dokonał swego żywota, zastąpiony znacznie bardziej złożonymi przepisami art. 65 k.k.s.

Istnieją podstawy, by sądzić, że szło nie tylko o przekształcenie formy odpowiedzialności za uchylanie się od podatku akcyzowego z karnej na karną skarbową. Wygląda na to, że ustawodawca skorzystał ze sposobności i pozbył się również kłopotu z interpretacją pojęcia "posiadanie" w treści art. 22 ustawy akcyzowej. Za wcześnie jednak na ulgę. Po pierwsze, pozostaje wrażenie, że wykorzystywanie "posiadania" jako znamienia czynności wykonawczej niektórych przestępstw nie jest dobrym pomysłem. Po drugie, przez jakiś czas nie da jeszcze pełnego komfortu, a to ze względu na sformułowaną w art. 2 § 1 k.k.s. zasadę lex mitior retro agit (ustawa łagodniejsza działa wstecz), nie wykluczającą konieczności stosowania art. 22.

Szeroko i wąsko ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1924

Spis treści
Zamów abonament