Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki znak twój?

19 lutego 2000 | Plus Minus | AK
źródło: Nieznane

EXPO 2000

Żubry, bobry, husarze i drzwi gnieźnieńskie to nie jest jeszcze odpowiedź na pytanie, dlaczego Polskę warto polubić

Jaki znak twój?

RYS. JANUSZ KAPUSTA

ADAM KRZEMIŃSKI

I znów duchy przeszłości mącą nie tylko nasze umysły, ale w dodatku na Expo 2000 mają na te kilka minut przyciągnąć do Polski uwagę świata. Husaria jako emblemat Polski na wiek XXI! Trudno o bardziej jałowy pomysł niż ten, który w artykule "Po co nam skrzydlaty rycerz" przedstawił Maciej Pawlicki na łamach "Rzeczpospolitej" (nr 20/2000).

Najpierw fakty, a potem filozofia. Expo 2000 nie jest folklorystycznym festiwalem, lecz wystawą światową pod hasłem "Człowiek - Natura - Technika". Głównymi zwiedzającymi - i to jest jedyne trafne spostrzeżenie Pawlickiego - będą Niemcy, ponieważ tegoroczne Expo odbywa się w Hanowerze. Hanower jest mieszczański, protestancki, mimo spokrewnionej z Windsorami dynastii hanowerskiej od 1866 roku był pruski i pruskim cnotom jest oddany. To stolica Dolnej Saksonii, w której rządzą socjaldemokraci, jak najbardziej wolni od feudalnych snobizmów, natomiast zapatrzeni w technokratyczną wizję nowoczesności, uszlachetnioną przez etykę ekologiczną i socjalną. I takie też w dużej mierze są dzisiejsze Niemcy.

Skrzydlaty rycerz i "polnische...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1939

Spis treści
Zamów abonament