Tydzień na giełdach
- Złoty: Węgierska pomoc
- Finanse: Popyt na obligacje
- Giełda: Rekordowy WIG
- Towary: Zboża coraz droższe
- Waluty: Dolar ciągle mocny
- Obligacje: Stopy mniej straszne
- Akcje: Po IT biotechnologia
- Surowce: Ceny rosną
Obniżka stóp procentowych na Węgrzech była w ocenie analityków głównym impulsem wzmocnienia złotego. W piątek różnica między ceną rynkową a kursem centralnym krajowej waluty w kulminacyjnym momencie przekroczyła 5,2 proc. i osiągnęła poziom najwyższy od końca lipca '99.
Wzmożony napływ kapitału zagranicznego dealerzy odnotowali już w dzień po redukcji węgierskich stóp w ostatni wtorek. Czwartek i piątek dodatkowo nasilił trend przerzucania środków z Budapesztu do Warszawy. Zachodnich graczy kuszą wysoka rentowność zarówno polskich papierów skarbowych jak i dobra koniunktura na naszej giełdzie. Do transferu dodatkowo zachęca ich duża dochodowość instrumentów złotowych i perspektywa podwyżki polskich stóp procentowych. Już dziś sięgają one 19-20,5 proc., podczas gdy węgierskie po cięciu o 50 pkt. bazowych spadły do 9,75-13,75 proc.
Wprawdzie po danych o styczniowej inflacji (1,8 proc. i 10,1 proc. w skali roku), lepszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta