Otwarta brama
Otwarta brama
JAKUB KARPIŃSKI
Pod koniec XX wieku Polska wyswobadzała się z komunizmu. Trudno dokładnie powiedzieć, kiedy się wyswobodziła. Uwalnianie się z komunizmu następowało już wtedy, kiedy komunizm jeszcze panował. Komuniści, którzy rządzili w Polsce od 1944 roku, prośbą i groźbą, rozdając kary i nagrody, decydując o pensjach, posadach, paszportach i represjach policyjnych, starali się tłumić opór i zdobywać zwolenników.
Działali w wielomilionowym społeczeństwie i uzyskiwali zróżnicowane rezultaty. Późno zdecydowali się sprawdzić poparcie dla siebie w niefałszowanych wyborach z rzeczywistym współzawodnictwem. Wybory takie, nazywane w skrócie wolnymi, odbyły się pod koniec władzy komunistycznej. Były to wybory do Senatu w roku 1989. Władza, zaprowadzona w Polsce siłą Armii Czerwonej i NKWD, nie troszczyła się o poparcie wyrażone w wolnych wyborach, wystarczało jej poparcie zewnętrzne. Ta władza miała również częściowe poparcie na miejscu, w niektórych sprawach, ze strony niektórych osób. Temu częściowemu poparciu od początku towarzyszył opór, przeciwstawiający się utrwalaniu władzy komunistów w Polsce i ich usiłowaniom zbudowania nowego ustroju.
Niesuwerenne państwo
W XX wieku Polska dwa razy odzyskiwała niepodległość w sprzyjającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta