Jak dzielić odpowiedzialność i zysk
Spółka komandytowa
Jak dzielić odpowiedzialność i zysk
Spółka komandytowa może stanowić dogodną formę prowadzenia działalności przez kilka osób, z których część nie ma pieniędzy, a pozostałe np. kwalifikacji do prowadzenia firmy. Jej charakterystyczną cechą jest występowanie dwóch kategorii wspólników o częściowo odmiennych prawach i obowiązkach oraz zróżnicowanej odpowiedzialności za długi spółki.
Spółka komandytowa powstaje w drodze umowy co najmniej dwóch wspólników, z których jeden musi być tzw. komplementariuszem, a drugi - komandytariuszem. Wspólników może być kilku, jednakże ta sama osoba nie może być jednocześnie komplementariuszem i komandytariuszem. Umowa powinna określać m.in. oznaczenie firmy spółki, przedmiot działalności, wkłady wspólników, udział w zyskach i pokrywaniu strat.
W umowie powinna być wskazana suma komandytowa, czyli wysokość odpowiedzialności każdego komandytariusz wobec wierzycieli spółki.
Umowa musi być zawarta w formie notarialnej, a spółka wpisana do rejestru handlowego. Oznaczenie firmy spółki powinno zawierać nazwisko i przynajmniej pierwszą literę imienia komplementariusz. Nazwiska komandytariuszy nie mogą być zamieszczane. Wspólnikami spółki komandytowej mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta