Preferowany jeden dostawca
Paliwa mogłyby być nieco tańsze
Preferowany jeden dostawca
Raport IEA: większe wydobycie konieczne
Polski Koncern Naftowy SA większość przerabianej ropy kupuje na podstawie kontraktów zawartych przez poprzedni zarząd z zarejestrowaną na Cyprze spółką J&S. Obecne władze spółki również chwalą tego dostawcę. Na mocy zawartego przed laty porozumienia wielkość dostaw z tej firmy co roku będzie rosła, choć ropa ta jest droższa od oferowanej przez konkurencję od kilku do kilkudziesięciu centów na baryłce.
Od kilku miesięcy systematycznie rosną ceny ropy naftowej na świecie, ostatnio do ponad 30 dolarów za baryłkę. Koncerny naftowe podnoszą ceny swoich wyrobów, gdyż rosną koszty produkcji. W Polsce sytuacja jest nieco odmienna: decyzje o podwyżkach podejmuje się w zależności od kosztu importu gotowych paliw. Zależą więc od cen paliw na giełdach światowych oraz od wysokości polskich stawek celnych i podatkowych.
Tymczasem paliwa mogłyby w Polsce być ustalane tak jak w każdym koncernie paliwowym na świecie. Być może drożałyby też mniej, gdyby takie firmy jak PKN zdecydowały się na renegocjonowanie swoich kontraktów na bardziej korzystne.
Opisane poniżej zasady zakupu ropy naftowej pochodzą z analizy dostaw ropy do Petrochemii Płock (obecnie PKN) za lata 1996-1998. Dokument...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta