Wolniej - to znaczy bezpieczniej
- Zmiany w prawie o ruchu drogowym
- Ustrój Warszawy
Wolniej - to znaczy bezpieczniej
Ograniczenie prędkości do 50 km/godz. na obszarze zabudowanym, obowiązek jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia przez cały rok - to tylko niektóre zmiany przepisów prawa o ruchu drogowym mające zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. Przewiduje je rządowy projekt, którego pierwsze czytanie ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Okazuje się, że uchwalona trzy lata temu ustawa - Prawo o ruchu drogowym ma wiele mankamentów. Wskazują na to doświadczenia, jakie zebrano w czasie jej obowiązywania, tzn. od 8 lipca 1998 r. Niektóre przepisy są sprzeczne lub zawierają dyspozycje wręcz zagrażające bezpieczeństwu ruchu. Różnie np. określono zasady pierwszeństwa przejazdu, nie ma też obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w pobliżu przejazdów dla rowerzystów. Inne są niespójne z obowiązującymi aktami prawnymi lub niewłaściwie określają delegacje ustawowe, co uniemożliwia wydanie odpowiednich aktów wykonawczych. Zdaniem autorów projektu zmiany wymusza brak bezpieczeństwa na naszych drogach. Dlatego proponują ograniczyć prędkość na obszarze zabudowanym oraz wprowadzić obowiązek jazdy na światłach mijania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta