Potęga podpisu
Uchwała, czyli szczególnego rodzaju czynność prawna
Potęga podpisu
ARKADIUSZ ŚCIGAŁA
Nie ma znaczenia, czy uchwała jest nieważna czy w ogóle nie istnieje, bo jedne i drugie nie wywołują skutków prawnych.
W artykule "Uchwała, czyli szczególnego rodzaju czynność prawna" ("Rz" z 23 września 1999 r.) Eligiusz J. Krześniak polemizuje z tezami mojego artykułu "Wszyscy podpisują wszystko" ("Rz" z 15 lipca 1999 r.), dotyczącego nieprawidłowości w podejmowaniu uchwał przez zarządy i rady nadzorcze spółek akcyjnych. Wedle niego wymóg protokołowania uchwał oraz ich podpisywanie przez członków zarządu, rady nadzorczej to nic innego jak zastrzeżenie formy pisemnej czynności prawnej, której niedochowanie nie czyni jej nieważną. Uważa przy tym, że nie można uznać takich uchwał za nieistniejące. Twierdzenia te wymagają weryfikacji.
Kodeks cywilny w art. 73 mówi, iż ustawa może zastrzec dla czynności prawnej formę szczególną. Przyjmijmy za Z. Radwańskim ("System prawa cywilnego", część ogólna, t. I) podstawowy podział szczególnych form oświadczeń woli na formę pisemną zwykłą i formy pisemne kwalifikowane. Generalnie ujmując, jeśli dokument zawiera ujętą w postaci słów treść oświadczenia woli oraz złożony własnoręcznie podpis na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta