Wszystkie są złe
Zbrodnie, występki, wykroczenia i czyny nieodpowiedzialne
Wszystkie są złe
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Czytamy i słuchamy o zbrodniach, występkach, wykroczeniach, ale nie zawsze w pełni uświadamiamy sobie znaczenie tych pojęć. Tymczasem bez tego nie da się zrozumieć wielu podstawowych kwestii związanych z odpowiedzialnością karną.
Ostatnio toczą się prawnicze debaty, czy zbiorowo dokonane zgwałcenie powinno być traktowane jako zbrodnia czy jako występek. Czy kradzież kieszonkowa może być uznana za wykroczenie, czy też zawsze ma być przestępstwem, albo czy prowadzenie samochodu po pijanemu poddać surowszej odpowiedzialności, przenosząc je z kategorii wykroczeń do przestępstw. No właśnie. Ale w czym rzecz?
Czyn zabroniony
Zacznijmy od kategorii najszerszej - od czynu zabronionego. Mówiąc najprościej - jest to każde zachowanie zakazane przez obowiązujące ustawy, za które przewidziana jest kara kryminalna. Każde przestępstwo i każde wykroczenie jest czynem zabronionym. Nie każdy czyn zabroniony musi jednak być przestępstwem lub wykroczeniem.
Czyny zabronione można ująć w cztery kategorie: przestępstwa (te dalej dzielą się na zbrodnie i występki), wykroczenia, czyny karalne i inne czyny zabronione. Te ostatnie można określić jako czyny niekaralne, choć nieodpowiedzialne.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta