Kawiarnia z widokiem na Hofburg
Upadek żelaznej kurtyny i przystąpienie Austrii do Unii Europejskiej zmniejszyły korupcję
Kawiarnia z widokiem na Hofburg
KLAUS BACHMANN
Po siedmiu latach, 13 stycznia tego roku, przed sądem gospodarczym w Wiedniu zakończyło się postępowanie upadłościowe wobec Udo Prokscha, właściciela słynnej wiedeńskiej kawiarni Demel. Sam Proksch już od dawna siedzi w więzieniu, skazany na dożywocie za zabójstwo sześciu marynarzy. W latach 70. i 80. stał się symbolem swojskiej, bardzo austriackiej symbiozy świata polityki, biznesu i służb specjalnych.
Kawiarnia Demel znajduje się na początku słynnego Graben, naprzeciwko pałacu cesarskiego Hofburg, obecnie siedziby prezydenta Austrii. Proksch, czterokrotnie żonaty (między innymi z aktorką Eriką Pluhar i prawnuczką Richarda Wagnera, Daphne) wiedeński playboy, kupując słynną kawiarnię, nadał tej tradycyjnej bliskości władzy bardzo nowoczesny wymiar. W zakamarkach kilkupiętrowej kamienicy założył "Klub 45", zrzeszający niemal cały socjalistyczny establishment Austrii. Klub został później przez prasę ochrzczony "czerwoną lożą".
Były to czasy, gdy Socjaldemokratyczna Partia Austrii rządziła krajem niepodzielnie, a sam Wiedeń wykorzystywał swoją pozycję stolicy neutralnego kraju na styku frontów zimnej wojny. Zwaśnionym stronom oferował swoje pośrednictwo oraz hotele i centra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta