Matura dla czterech piątych
Reforma edukacji - co po gimnazjum
Matura dla czterech piątych
We wrześniu 2002 roku zacznie się następny etap edukacji - absolwenci gimnazjów pójdą do liceów profilowanych lub dwuletnich szkół zawodowych. Przy czym MEN zakłada, że do zawodówek trafi tylko co piąty uczeń, a 80 procent wybierze trzyletnie licea kończące się maturą. Uczniowie zawodówek będą mogli też zdobyć maturę w dwuletnich liceach uzupełniających. Świadectwo maturalne stanie się przepustką na studia, zamiast egzaminów wstępnych.
Swój program reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego, tzw. niebieską książeczkę, Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentuje w dniach 10 - 11 kwietnia w Gdańsku na spotkaniu z rektorami wyższych uczelni, przedstawicielami samorządów, działaczami oświatowymi i nauczycielami.
W "Rzeczpospolitej" z 10 kwietnia zamieścimy skróconą wersję niebieskiej książeczki oraz wywiad z Mirosławem Handke, ministrem edukacji. Dzisiaj przedstawiamy najistotniejsze zmiany, jakie czekają szkolnictwo średnie.
Podobnie jak w przypadku reformy szkół podstawowych zmiany będą następować stopniowo, co roku przybywać będzie jedna klasa nowego typu szkoły, wraz z rocznikiem uczniów, którzy obecnie są w pierwszej klasie gimnazjum. Ten właśnie rocznik, przesuwając się wzwyż po szczeblach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta