Po partnersku
Projekt kodeksu spółek handlowych
Po partnersku
KONRAD BOROWICZ
Spółkę partnerską mogą tworzyć przedstawiciele różnych wolnych zawodów, ale to nie znaczy, że powstaną takie o profilu radcowsko-położniczym.
Projektodawcy spółek handlowych wprowadzają do naszego prawodawstwa zupełnie nowe, choć znane już w wielu innych krajach, instytucje prawne. Należy do nich spółka partnerska. Instytucja ta z dużym powodzeniem funkcjonuje w systemie prawnym USA jako "limited liability parnership", a jako "Partnerschaftsgesellschaft" w prawodawstwie niemieckim. I to właśnie one stanowią modelowe rozwiązania, na których w dużej mierze opierali się twórcy kodeksu, choć nie do końca, gdyż np. w formie "Partnerschaftsgesellschaft" nie można w Niemczech prowadzić działalności gospodarczej w ramach wspólnego przedsiębiorstwa.
Dla wolnych zawodów
Spółkę partnerską zakwalifikowano do grupy spółek osobowych nie posiadających osobowości prawnej, wraz ze spółką cywilną, komandytową, a co najważniejsze - jawną. Jest to ważne, ponieważ projekt w art. 89 odsyła do przepisów o spółce jawnej w kwestiach nie uregulowanych w dziale dotyczącym spółki partnerskiej. Na podstawie tego można więc stwierdzić, że spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta