Rosja potrzebuje cara
Czy Moskwa chce wciągnąć NATO w konflikt polsko-rosyjski
Rosja potrzebuje cara
JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI
Polska polityka bezpieczeństwa staje wobec pytania: jaką politykę prowadzić wobec Rosji Władimira Putina? Zachód wciąż traktuje nowego prezydenta jako zagadkę. W rzeczywistości, w świetle jego własnych wypowiedzi i poczynań wiadomo już, czego się spodziewać.
Nowy władca obiecał wyborcom przywrócenie porządku i dyscypliny oraz odzyskanie prestiżu supermocarstwa kosztem demokracji i poprawy warunków bytowych. Oferta została przyjęta. Rosjanie potrzebują cara.
Zapowiedzi Putina mają wymowę jednoznaczną. Rozwój gospodarczy ma być drogą do wzmocnienia potencjału wojskowego i odzyskania pozycji supermocarstwa. Putin obarczył społeczeństwo i tak już cierpiące skrajną biedę ciężarem wojny w Czeczenii i zapowiedział podwojenie wydatków na obronę, przede wszystkim na unowocześnienie strategicznych broni dalekiego zasięgu. Nowa koncepcja obrony skreśla z poprzedniej, wprowadzonej zaledwie trzy lata temu, słowa o partnerstwie z Zachodem. Największe zagrożenie widzi w dominacji Ameryki i użyciu przez nią siły. Rozluźnia warunki użycia broni nuklearnych, co w domyśle oznacza możliwość zastosowania ich jako instrumentu odstraszania przed akcją militarną w obronie sąsiadów Rosji.
Zaufani ludzie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta