Żeby sprawa była jasna
Kto decyduje o treści umów o dostawę energii
Żeby sprawa była jasna
JERZY BAEHR
Treść umowy o dostawę energii może być uzgodniona między zainteresowanymi stronami, może być też ustalona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a także Sąd Antymonopolowy.
Zgodnie z prawem energetycznym (dalej: pr. energ.) dostarczanie paliw lub energii odbywa się na podstawie umowy. Umowa taka powinna uwzględniać zasady określone w ustawie i koncesjach oraz zawierać co najmniej postanowienia dotyczące ilości, jakości, niezawodności i ciągłości dostarczania i odbioru, ceny, sposobu rozliczeń, odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, okresu jej obowiązywania i warunków rozwiązania (art. 5 pr. energ.).
Rozporządzenie wykonawcze do pr. energ. ministra gospodarki z 21 października 1998 r. stanowi, że przedsiębiorstwo energetyczne prowadzi obrót energią elektryczną na warunkach określonych w koncesji oraz w umowie sprzedaży energii elektrycznej (¤ 18). Bardziej dokładnie niż ustawa określa ono, jakie elementy powinna zawierać umowa sprzedaży energii (¤ 19). Co do zasady treść umowy powinny wynegocjować zainteresowane strony, czyli odbiorca i przedsiębiorstwo energetyczne. Strony mogą dążyć do zawarcia umowy zarówno przez złożenie i przyjęcie oferty, jak i przez rokowania. W ustaleniu jej treści są ograniczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta