Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piąte przykazanie

02 maja 2000 | Moje Prawo | JW
źródło: Nieznane

KODEKS KARNY

Kto zabija człowieka, idzie do więzienia co najmniej na 8 lat; często dostaje 25 lat lub dożywocie

Piąte przykazanie

RYS. PAWEŁ GAŁKA

Co roku blisko półtora tysiąca osób jest w Polsce umyślnie uśmiercanych. Nie wszyscy, ale większość zabójców staje przed sądem i ponosi za swoje czyny kary. Są one różne, bo i różne bywają oblicza i okoliczności zabójstw.

Kodeks karny przewiduje ich trzy typy. Kiedyś mieliśmy jedną postać zbrodni zabójstwa, z wachlarzem kar od 8 lat pozbawienia wolności aż po karę śmierci. Dziś za zabójstwo można skazać najwyżej na dożywotnie pozbawienie wolności. Poza tym nowy kodeks karny (z 1997 r., wszedł w życie 1 stycznia 1998 r.) znacznie zróżnicował jego postacie. Inaczej jednak niż na amerykańskich filmach. Nasz system prawny nie zna stopniowania zabójstw. Nie zna też podziału na zabójstwa i morderstwa.

Kodeks karny przewiduje trzy podstawowe kategorie zabójstw. Pierwszą stanowią tak zwane zabójstwa zwykłe; drugą - kwalifikowane, czyli cięższe, z dodatkami zasługującymi na surowsze traktowanie; trzecią - uprzywilejowane, które zawierają cechy nakazujące łagodniejsze traktowanie ich sprawców.

Zabójstwo zwykłe

Nie zawiera cech przesądzających o surowszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2000

Spis treści
Zamów abonament