Porządkowanie Europy
Profesor Stanisław Stomma , działacz polityczny, publicysta, prawnik, jedyny poseł, który nie głosował w 1976 roku za poprawkami do konstytucji o przyjaźni polsko-radzieckiej
Porządkowanie Europy
Dziś granica Europy zjednoczonej jest niewątpliwie na Bugu i Niemnie. Wciąż jest wyraźna, ale będzie się zacierała. To jest wielka sprawa porządkowania Europy Wschodniej. Trzeba się do tego zabrać bardzo rozsądnie, bardzo rozumnie. Nie przez hałasy antyrosyjskie.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Panuje przekonanie, że stosunki polsko-niemieckie są dziś bardzo dobre. Czy są na tyle dobre Pana zdaniem, że mogą zapanować na dłużej?
STANISŁAW STOMMA: W tej chwili relacje Polska - Niemcy są bardzo dobre i dlatego trzeba je wysoko cenić. Kiedy, poczynając od XVIII wieku, były tak dobre? Jak dzisiaj wiadomo do rozbioru Polski przyczyniły się Prusy, które parły do rozbiorów. Od chwili pojawienia się więc państwa pruskiego relacje polsko-niemieckie były bardzo złe, a skończyły się piekłem ostatniej wojny. Dzisiejsze stosunki są bardzo dobre i to jest ogromny sukces historyczny, ale i skutek wojny. Naród niemiecki wyciągnął z koszmaru wojny pozytywne wnioski. Na podstawie moich doświadczeń z relacji z Niemcami po 1956 roku mogę wystawiać wyłącznie dobre świadectwo dla tych relacji. Ale życie nie stoi w miejscu i widzę pewne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta