Korupcja i hipokryzja
Wezwaniom do antykorupcyjnej ofensywy towarzyszą poczynania mogące ją udaremnić
Korupcja i hipokryzja
JANUSZ A. MAJCHEREK
Hasła walki z korupcją stały się niedawno istotnym motywem rywalizacji politycznej w Polsce, lecz w praktycznych poczynaniach polityków i oczekiwaniach obywateli wcale nie widać chęci eliminowania procedur i mechanizmów sprzyjających zachowaniom korupcyjnym ani gotowości do ich wyrzeczenia się.
Jednym z inicjatorów antykorupcyjnej ofensywy, zanim jeszcze do jej przeprowadzenia wezwali partyjni wodzowie, czyniąc z niej element politycznej kampanii, był wojewoda śląski Marek Kempski. Zaczął od uruchomienia telefonu rejestrującego obywatelskie informacje o niecnych postępkach urzędników, a potem postanowił dać osobisty przykład przejrzystości działania funkcjonariuszy publicznych, ujawniając swój stan majątkowy i zeznania podatkowe. Wówczas wyszło na jaw, że będąc właścicielem mieszkania, zajmuje drugie kwaterunkowe, co jest niezgodne z prawem lokalowym. Wybrnął z sytuacji w sposób co najmniej dwuznaczny, przepisując formalnie mieszkanie na syna. Okazało się jednak, że dochodów z jego wynajmu nie uwzględnił w zeznaniu podatkowym, zasłaniając się umową o użyczeniu, a więc dokumentem sugerującym, że udostępnia mieszkanie osobom postronnym za darmo.
Z przypadku Marka Kempskiego inni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta