Monopoliści odpowiadają bez wyjątków
Tadeusz Aziewicz, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Monopoliści odpowiadają bez wyjątków
Do Sejmu wpłynie niedługo projekt nowej ustawy antymonopolowej. Czy zmiany, jakie proponuje rząd - autor projektu, są na tyle istotne, że wymaga to odrębnej regulacji? Dotychczasowa ustawa jest w zasadzie zgodna z prawem Unii Europejskiej. Nie można więc było poprzestać na jej nowelizacji?
TADEUSZ AZIEWICZ: Obecna ustawa została opracowana dziesięć lat temu. Polska nie miała wówczas własnych doświadczeń w tej dziedzinie. Na początku chodziło przede wszystkim o rozbicie państwowych monopoli, stworzenie mechanizmów konkurencyjnych oraz rozpoczęcie procesu prywatyzacji. Od tego czasu sytuacja gospodarcza się zmieniła. Ustawa antymonopolowa była kilkakrotnie nowelizowana, lecz wydaje się, że przyszła pora na zupełnie nowy akt prawny, w pełni dostosowany do potrzeb naszego rynku i obecnych rozwiązań unijnych. Oczywiste jest, że prezes UOKiK stoi teraz przed innymi dylematami niż dziesięć lat temu.
Nowe wyzwania to m.in. globalizacja gospodarki, integracja z Unią Europejską, istotne poszerzenie kompetencji prezesa UOKiK o sprawy związane z udzielaniem pomocy publicznej czy bezpieczeństwem produktów. Sprostanie im wymaga mądrej polityki i dobrych narzędzi, temu służyć ma nowa "konstytucja antymonopolowa".
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta