Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od muzeum do mieszkania

05 maja 2000 | Moje Podróże | IT
źródło: Nieznane

ZAMKI KRZYŻACKIE

Nie tylko Malbork

Od muzeum do mieszkania

Przebudowywane w ciągu wieków zmieniały swoje funkcje i właścicieli. Były siedzibami administracji, szkół, rezydencjami myśliwskimi, więzieniami. Dzisiaj stanowią jeszcze jedną atrakcję turystyczną Mazur. Każdy został zagospodarowany inaczej. W krzyżackich zamkach można dzisiaj nie tylko obejrzeć muzealne zbiory, ale także przenocować, zjeść i wziąć udział w średniowiecznej biesiadzie. A pozostałości zamku w Morągu można nawet sobie kupić.

Choć od ich zmierzchu minęło prawie pół tysiąclecia, Krzyżacy wciąż działają na wyobraźnię Polaków. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Dom Niemiecki w Jerozolimie odcisnął piętno na wielu miejscach Europy, ale nigdzie tak mocno i wyraźnie jak w Rzeczypospolitej.

Założony w 1190 r. w Palestynie i w 1198 r. przekształcony w zakon rycerski, śpieszył na wezwania królów i książąt chrześcijańskich, nie radzących sobie z poganami. Do walki z plemionami pruskimi wezwał Krzyżaków w 1226 roku także polski książę Konrad Mazowiecki. Około 1240 r. Krzyżacy opanowali Warmię i pomimo dwóch pruskich powstań przez trzy kolejne wieki budowali imperium na terenach dzisiejszej Warmii i Mazur. Symbolem potęgi zakonu stał się Malbork.

W połowie czternastego wieku, kiedy w Malborku piętrzyła się już potężna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2002

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament