Za granicą
WTO: mechanizm wykonawczy
Przedstawiciele 136 krajów WTO uzgodnili w Genewie mechanizm mający pomóc w realizacji umów handlowych zawartych w ramach Rundy Urugwajskiej (1987-94), czego żądały kraje rozwijające się - ogłosił szef WTO, Mike Moore. Przewidziano specjalne sesje w tej sprawie, pierwsza odbędzie się do czerwca i opracowany będzie na niej harmonogram prac. Cała procedura ma zostać zakończona przed 4. konferencją ministerialną w 2002 r. Nie znaleziono natomiast jednolitego stanowiska wobec działań zaproponowanych 31 marca przez Quadrilaterale (USA, UE, Kanada, Japonia) o dostępie do światowych rynków praktycznie wszystkich produktów z krajów najmniej zaawansowanych (PMA). 9 krajów ogłosiło jednostronne działania w tej mierze: Czechy, Węgry, Islandia, Norwegia, Słowenia, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Chile i Korea Płd.
Propozycja USA dla programu eksportu
Stany Zjednoczone przedstawiły w Brukseli plan dostosowania swego programu wspierania eksportu do norm WTO. Przewiduje on zniesienie systemu podatkowego, który uznano w Genewie za niedozwolone subsydiowanie eksportu. System zagranicznej sprzedaży przez firmy z USA (FSC) zostanie zastąpiony specjalnym podatkiem dochodowym od eksportu i pozaeksportowej sprzedaży zagranicznej przez odpowiednie podmioty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta