Wielki powrót tygrysa
Wkrótce będzie możliwe klonowanie wymarłych gatunków zwierząt
Wielki powrót tygrysa
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
W Muzeum Australijskim przechowywane jest zakonserwowane ciało młodego tasmańskiego tygrysa, które uczeni chcą wykorzystać do klonowania. Odtworzenie tego wymarłego gatunku stało się sprawą narodową Australijczyków. Podobne plany z innymi wymarłymi już zwierzętami mają też specjaliści w Japonii, Europie i USA.
Przypominający bardziej psa lub wilka tasmański tygrys wyginął przed prawie 65 laty - po 100 latach brytyjskiej kolonizacji kontynentu australijskiego. W 1933 r. udało się schwytać ostatniego żyjącego na wolności przedstawiciela tych zwierząt, który przeżył w ZOO w Hobart zaledwie trzy lata. Niestety, nie zachowały się po nim żadne nadające się do klonowania komórki. Uczeni dysponują jedynie dość dobrze zachowanymi tkankami małego tygryska przechowywanego w słoju od 1866 r. Całe szczęście, że zanurzono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta