Czy bracia Olsen zastąpią euro
Czy bracia Olsen zastąpią euro
Nathan Gurfinkel
z Kopenhagi
Od trzydziestu lat Dania nie może uporać się z problemem swego członkostwa w Unii Europejskiej. Po referendum z 2 października 1972 roku w sprawie przystąpienia do ówczesnych Wspólnot Europejskich odbyły się jeszcze cztery. Wyznaczone na 28 września głosowanie w sprawie euro będzie szóstym i - jak powiedział premier Poul Nyrup Rasmussen - najważniejszym.
Nie będzie to jednak referendum ostatnie. Z raportu Duńskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wynika, że wywalczone kilka lat temu specjalne warunki członkostwa w Unii sprawiają, że w następnych latach kraj stanie się w tej organizacji członkiem drugiej kategorii. Uchylając się od udziału we wspólnej polityce obronnej, wspólnej walucie europejskiej oraz współpracy prawnej i policyjnej, Dania działa wbrew własnym interesom.
Antyunijny kompromis
Temat przystąpienia do trzeciej fazy unii walutowej (a także pozostałe zastrzeżenia) od dawna stanowił tabu. Zaprzysięgły zwolennik integracji europejskiej i rozszerzenia Unii, Poul Nyrup Rasmussen już od kilku lat próbował argumentować, że przyjęcie wspólnej waluty leży w interesie Danii. Za każdym razem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta