Chronologia złotych wieków
Dla Misztala, jak dla jego rówieśników, przeżyciem pokoleniowym jest niewątpliwie powstanie "Solidarności"
Chronologia "złotych wieków"
SŁAWOMIR MAGALA
Pojawienie się nowej książki socjologicznej Bronisława Misztala, której autor, aktualnie profesor socjologii na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, śmiało utożsamia teorię z praktyką poznawczą, czyli solidaryzuje się z postmodernistyczną krytyką zastanych paradygmatów metodologicznych w naukach społecznych, każe spodziewać się, że naukowcy sięgną po środki polemiczne, przy których polemika Piotra Sztompki ze śp. Adamem Podgóreckim okaże się błahą wymianą czułych słówek. Mam nadzieje, że polemiki Bronisława Misztala z czytelnikami jego książki przyniosą lepsze wyniki (wspomniana polemika niewiele dała, bo Podgórecki umarł, a Sztompka się obraził).
Misztal został zmuszony do wyjazdu z Polski na początku lat 80. Skazany na tułaczkę po uczelniach wyższych Australii oraz Stanów Zjednoczonych nie zapomniał języka ojczystego i jak latarnik zapalał raz po raz kaganek międzynarodowej konferencji dla kolegów po fachu. Jaką wizję socjologii rysuje przed czytelnikami?
Nie jestem pewien, czy to jest w ogóle wizja. Za wizję uważam, na przykład, teoretyczną konstrukcję Immanuela...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta