Niebezpieczna droga
Projekt systemu obrony antyrakietowej grozi rozłamem w NATO i wyścigiem zbrojeń. System może się też okazać nieskuteczny
Niebezpieczna obrona
Pierwsza zakończona sukcesem próba przechwycenia w trakcie lotu pocisku THAAD przeprowadzona na poligonie doświadczalnym White Sands w stanie Nowy Meksyk.
(C) AP
Krzysztof Darewicz z Waszyngtonu
Podczas rozmów z Władimirem Putinem w Moskwie Bill Clinton ma przekonywać Rosję do akceptacji swego planu budowy rakietowego systemu obrony (National Missile Defence - NMD), z czym wiąże się konieczność modyfikacji traktatu ABM o kontroli systemów antyrakietowych. Rosja nie chce zastąpienia doktryny nuklearnego odstraszania doktryną skutecznej obrony. Ale przeciwnicy NMD są też w Europie Zachodniej i samych Stanach Zjednoczonych, choć krytykują plan Clintona z przeciwnych powodów. Rosja boi się, że amerykańska tarcza obronna będzie zbyt silna, a Europejczycy i konserwatywni Amerykanie - że będzie zbyt słaba.
W wersji proponowanej przez Clintona system NMD miałby służyć obronie przed atakiem rakietowym ze strony takich "nieodpowiedzialnych" państw jak Korea Północna, Iran czy Irak. Amerykanie proponują Rosji między innymi umożliwienie jej ekspertom dokonywania inspekcji kluczowych elementów systemu. Zapewniają też, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta