Bitwa o handel rolny
Nie można przyjmować strategii rozwoju zapewniającej wzrost produkcji rolnej z pominięciem jej jakości
Bitwa o handel rolny
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
ROMAN JAGIELIŃSKI
Niezależnie od tego, czy przerwane negocjacje pomiędzy Polską a Unia Europejską o liberalizacji handlu produktami rolnymi nazwać "zerwaniem rozmów", "zawieszeniem rozmów", czy - "przerwą technologiczną w rozmowach" - niedobrze się stało, iż u progu negocjacji dotyczących rolnictwa taki fakt w ogóle się zdarzył. Zgodzić się trzeba z opiniami, według których jest wysoce prawdopodobne, że inne kraje prowadzące razem z Polską negocjacje (zwłaszcza Węgry) fakt ten zechcą wykorzystać. Oczywiście - w swoim interesie.
Myślę jednak, znając z jednej strony realia Unii Europejskiej, z drugiej sytuację polskiej wsi i rolnictwa, a także iście "żółwie tempo" przemian w dziedzinie struktur agrarnych, że ów feralny dzień, w którym bez żadnych ogródek zaprezentowane zostaną stanowiska stron - musiał wreszcie nadejść. W związku z tym pragnę wskazać, jakie lekcje z tego faktu powinna wyciągnąć strona polska, jeśli z owoców członkostwa w UE ma korzystać jeszcze moje pokolenie.
Lekcja pierwsza - czyli w sprawie członkostwa
Publiczne wypowiedzi polityków i środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta