Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uroki kieleckiej prowincji

26 czerwca 2000 | Moje Wakacje | AR
źródło: Nieznane

Uroki kieleckiej prowincji

Łatwo odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zwiedzić Kielecczyznę. Jest tu bowiem prawie wszystko, czego potrzebuje turysta - liczne zabytki, piękne krajobrazy, czyste powietrze i woda oraz gościnni ludzie.

U Reja w Nagłowicach

Wieś Nagłowice leży przy głównej trasie Częstochowa - Kielce. Prawie automatycznie kojarzą się z pisarzem Mikołajem Rejem (1505 - 1569), który żył tu i gospodarował. O wsi napisano pierwszy raz w 1269 r., kiedy książę Bolesław nadał wojewodzie krakowskiemu Sułkowi trzy łany tutejszej ziemi.

Rodzina Rejów herbu Oksza zaczęła gospodarować w Nagłowicach na początku XV w. Mikołaj Rej, ojciec literatury polskiej miał dryg nie tylko do pióra - skupował okoliczne wsie, sadził lasy, zakładał pasieki, a nawet miasto - Okszę.

W 1784 r. majątek przeszedł w ręce Walewskich, którzy wybudowali nowy dwór (dzisiejsza siedziba muzeum), a na początku XIX w. neogotycki ceglany kościół w Nagłowicach. W 1928 r. na mocy umowy rodzinnej majątek otrzymał książę Michał Radziwiłł, który obok dworku wybudował pałac. Obecnie mieści się w nim Dom Dziecka.

Niewiele jest miejsc, w których rowerzyści będą tak chętnie witani jak w gminie Nagłowice. Wytyczono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2045

Spis treści

Regiony Polski - Warmińsko-Mazurskie

Zamów abonament