Blisko, coraz bliżej
Jak daleko nam do Unii Europejskiej
Blisko, coraz bliżej
ELŻBIETA MODZELEWSKA-WĄCHAL
Każde zachowanie przedsiębiorcy dominującego na rynku nie wskazane w przepisach traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej uznaje się za zakazane, jeśli kryje się za nim wykorzystywanie szczególnej pozycji rynkowej.
Prawo konkurencji Unii Europejskiej obejmuje reguły obowiązujące przedsiębiorców oraz reguły, których adresatem są wszystkie agendy szeroko rozumianego państwa, niezależnie od ich szczebla. Jest ono w Unii podstawą niezakłóconej wymiany handlowej w ramach wspólnego rynku, dlatego wciąż się je rozwija i, co najważniejsze, egzekwuje niezwykle konsekwentnie.
Polska, podpisując w 1991 r. Układ Europejski, zobowiązała się dostosować prawo wewnętrzne do prawa Unii. Jest to również jeden z warunków przyjęcia do niej naszego kraju.
Przed przystąpieniem
Obowiązki Polski dotyczące prawa i polityki konkurencji idą dalej niż w pozostałych obszarach prawa. W innych dziedzinach polskie prawo powinno być zgodne ze wspólnotowym zasadniczo z dniem przystąpienia do Unii, z wyjątkiem regulacji, dla których wynegocjujemy tzw. okresy przejściowe albo derogacje (wyłączenie spod obowiązku dostosowania prawa). Prawo konkurencji natomiast powinno zostać całkowicie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta