Specjalizacja to za mało
Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Specjalizacja to za mało
Na zorganizowanym niedawno w San Francisco sympozjum, na którym dyskutowano m.in. o problemach etyki i niezawisłości sędziowskiej oraz najlepszych sposobach przygotowania do zawodu, jeden z referentów, bodajże z Francji, zauważył, że fachowe przygotowanie prawnika jest bardzo potrzebne, tak jak wysokie walory etyczne i moralne, jednak sędzia, który staje się specjalistą, przestaje być sędzią. Dzisiaj dążenie do specjalizacji w zawodach prawniczych jest bardzo wyraźne, przejawia się na wszystkich etapach i poziomach edukacji prawniczej. Z wolna zanika też uniwersalizm prawniczej profesji.
Spróbujmy dzisiaj znaleźć wszechstronną kancelarię adwokacką, która obsługuje klientów jednocześnie w sprawach karnych, rozwodowych i podatkowych, postarajmy się porozmawiać z prawnikiem komercjalistą o prawie spadkowym. W niemałym stopniu ta specjalizacja dotknęła też sądy, gdzie obok tradycyjnego podziału na sprawy cywilne i karne, pojawiły się już dawno odrębne w zasadzie kategorie spraw gospodarczych, rejestrowych, pracy i ubezpieczeń społecznych czy rodzinnych. Prawdziwym problemem staje się jednak specjalizacja sięgająca możliwie najgłębiej w daną dziedzinę, obejmując często bardzo wąskie wycinki jakiejś gałęzi prawa, np. prawa upadłościowego, transakcji opcyjnych, przekształceń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta