Wyniki się polepszyły, ale na jak długo
Ubiegły rok był całkiem niezły
Wyniki się polepszyły, ale na jak długo
Pośrednictwo na rynku papierów wartościowych nie należy do wysoko dochodowych usług finansowych. Jednak ze względu na powodzenie oferty publicznej Polskiego Koncernu Naftowego i rozpoczętą w październiku hossę ubiegły rok był dla biur maklerskich lepszy od poprzedniego.
Kiedy na rynku akcji niewiele się dzieje, dekoniunktura dotyka również biura maklerskie. Okres po krachu giełdowym w 1994 roku był dla biur trudny. Powrót dobrej koniunktury w II połowie ubiegłego roku spowodował jednak, że wiele z nich powoli "wychodzi na prostą". Podstawowym problemem, na który wskazują przedstawiciele biur maklerskich, jest niewielki procent aktywnych, płacących prowizje od transakcji, inwestorów. Szacunków co do tej liczby jest wiele. Przeważa opinia, że aktywnie grających na giełdzie (składających zlecenia co najmniej kilka razy w miesiącu) jest niespełna 170-220 tys. osób.
Niska rentowność naszych biur maklerskich może być dla nich przeszkodą w konkurencji z zagranicznymi, które prędzej czy później wejdą również bezpośrednio na nasz rynek. Według Krzysztofa Wantoły, przewodniczącego Izby Domów Maklerskich, droga do Unii Europejskiej dla wielu firm maklerskich będzie ciężka. - Po wejściu do Unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta