Jak przekonać najbliższych sąsiadów
Pomoże nam sytuacja na unijnych rynkach pracy
Jak przekonać najbliższych sąsiadów
Polscy negocjatorzy nie podzielają obaw części państw Unii Europejskiej, głównie Austrii i Niemiec, dotyczących zalewu UE przez naszych pracowników po przystąpieniu Polski, o ile nie zostanie w tej kwestii wprowadzony okres przejściowy. Jakiekolwiek wiążące decyzje w tej sprawie zapadną jednak najwcześniej jesienią tego roku.
Polskie stanowisko negocjacyjne w dziedzinie swobodnego przepływu osób złożone zostało w Brukseli 31 lipca 1999 r. Zobowiązaliśmy się w nim do przyjęcia wszystkich zasad obowiązujących w Unii Europejskiej do momentu przystąpienia do wspólnoty. W szczególności chodzi tu o koordynację systemu zabezpieczenia socjalnego, czyli tzw. osiem podstawowych rodzajów ryzyka, od których zabezpieczony jest każdy obywatel Unii, przebywający w dowolnym innym kraju członkowskim. Chodzi o finansowanie pomocy medycznej dla przebywających w naszym kraju obywateli Unii, a także zagwarantowanie im wielu innych podstawowych świadczeń, na przykład uznawanie ciągłości rent czy zasiłków, a także okresów pracy czy ubezpieczenia na terenie UE. Podobnie rzecz ma się z wzajemnym uznawaniem kwalifikacji zawodowych i dyplomów wyższych uczelni.
Osiem miesięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta