Przeciwko cienkiej kapitalizacji
Dywidendy i odsetki w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z Republiką Federalną Niemiec
Przeciwko cienkiej kapitalizacji
JANUSZ BIAŁOBRZESKI
Zgoda strony polskiej na sformułowania umowy z RFN to efekt braku doświadczenia w podpisywaniu takich dokumentów. Trzeba było rzecz naprawić w renegocjacjach.
W czasie przeprowadzonej w 1979 r. renegocjacji umowy między Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. nr 31, poz. 163 i z 1982 r. nr 1, poz. 1) do protokołu do umowy wprowadzono, oznaczone jako ust. 3, postanowienie następującej treści:
"3. Do artykułów 10, 11 i 21:
Niezależnie od tych postanowień dywidendy i odsetki mogą podlegać opodatkowaniu w umawiającym się państwie, z którego pochodzą, według prawa podatkowego tego państwa, jeżeli:
a) dotyczą praw lub roszczeń związanych z udziałem w zysku oraz
b) są potrącalne przy ustalaniu zysku dłużnika.
Art. 21 ust. 1 lit. b) oraz ust. 2 lit. b) stosuje się odpowiednio".
Adres wyznacza stawki
Art. 10 umowy dotyczy opodatkowania dywidend i w ust. 2 stanowi, że mogą one podlegać opodatkowaniu w państwie, z którego pochodzą, podatek nie może jednak przekroczyć:
a) 5 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta