Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Perypetie etosu służby

26 sierpnia 2000 | Plus Minus | BL
źródło: Nieznane

DYSKUSJA - CZY ZMIERZCH INTELIGENCJI?

W dyskusji o kondycji współczesnej inteligencji polskiej, którą otworzyliśmy tekstem Bohdana Cywińskiego, autora legendarnej książki "Rodowody niepokornych" ("Inteligencji nekrologi przedwczesne", "Plus Minus" nr 16/2000) wzięli dotychczas udział: Bronisław Wildstein ("Przeciw skansenowi", 19/2000), prof. Zdzisław Najder ("Od modelu służby do nostalgicznego mitu", 22/2000), prof. Kazimierz Krzysztofek ("Odzyskać władzę nad symbolami", 24/2000), prof. Andrzej Paszewski ("Posługa myślenia", 26/2000), Janusz Majcherek ("Nowe elity na nowe czasy", 28/2000), Stefan Bratkowski ("Dzieci Stanisława Konarskiego", 30/2000), prof. Jan Pruszyński ("Ograniczyć, wyprzeć i zlikwidować...", 32/2000). (Opublikowaliśmy także wiele listów do redakcji). Dziś zamieszczamy wypowiedź Bogumiła Lufta. (red.)

Zaręczam, że Judymowie, Siłaczki i Gajowcy istnieją dziś w Polsce

Perypetie etosu służby

RYS. JANUSZ KAPUSTA

BOGUMIŁ LUFT

Esej Bohdana Cywińskiego czytałem dwa razy - gdy tylko się ukazał oraz po lekturze polemik i listów w reakcji na postawione w nim tezy. Za drugim razem uderzyła mnie jego prostota, w zestawieniu z bogactwem uczonych wywodów polemistów. Żywię obawę, że w gruncie rzeczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2097

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament