Mity Sierpnia
Sierpień jest z kategorii zjawisk fantastycznych. Zasługuje na miejsce w polskiej mitologii, wśród kilkunastu, może kilku mitów...
Mity Sierpnia
- Dzień Solidarności
ANDRZEJ GWIAZDA I LECH WAŁĘSA. STOCZNIA GDAŃSKA, SIERPIEŃ 1980 R.
FOT. (C) STEFAN KRASZEWSKI PAP/CAF
ZBIGNIEW GLUZA
Wydarzenia w Polsce w sierpniu 1980 stały się momentem zwrotnym powojennej historii Europy. Stworzony wówczas wyłom w spójnym dotąd bloku sowieckim dał początek jego rozpadowi. W historii osiemnastu dni tamtego sierpnia (14-31) zawiera się, jak w pigułce, cała droga od zniewolenia do wolności społeczeństw podporządkowanych komunizmowi.
W Polsce zdarzyło się coś, czego nikt nie przewidywał i nie planował. Nawet organizatorzy strajku mogli myśleć co najwyżej o kolejnym, nieznacznym kroku w stronę wolności. Ciągle aktualny był toast rosyjskich dysydentów: "Za powodzenie naszej beznadziejnej sprawy!". Już po kilku dniach tego strajku nadzieja urosła do zdumiewających rozmiarów.
Zaprzeczono systemowi, który jeszcze chwilę wcześniej wydawał się niezachwiany. Tak jak Stocznia stała się przestrzenią wolności, oddziałującą na cały kraj, tak niebawem Polska zaczęła oddziaływać na całą Europę Wschodnią. Tak nowa, pobudzająca wyobraźnię okazała się tu solidarność społeczna.
Zrozumieć,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta