Krytyka krytyków nowoczesności
Nowa książka Jerzego Jedlickiego
Krytyka krytyków nowoczesności
WOJCIECH ZAJĄCZKOWSKI
Nieczęsto możemy wziąć do ręki nową książkę Jerzego Jedlickiego, jednak właściwie za każdym razem mamy do czynienia z ważnym wydarzeniem intelektualnym, zasługującym na uwagę nie tylko ze względu na erudycję autora i jego umiejętność przenikliwej analizy podjętych tematów, lecz także z powodu rzadkiej zdolności stawiania z wyprzedzeniem pytań, które są lub niebawem będą ważne dla współczesnych. Tak było z pytaniem "Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują?", postawionym w drugiej połowie lat 80., i tak jest dzisiaj z krytyką nowoczesności.
Zbiór esejów noszących wspólny tytuł "Świat zwyrodniały" wziął się - jak sam przyznaje historyk - ze zdziwienia, "czemu tak wielu ludzi wykształconych i rozumnych tak mocno gardzi nowymi formami życia, które są dziełem ich współczesnych, jeśli nie ich samych. Albo odwrotnie, dlaczego właściwie ludzie tworzą cywilizację, w której tak źle się czują".
Szukając odpowiedzi na tak sformułowane pytania, cofa się Jerzy Jedlicki do XIX wieku, w którym zaskoczeni skutkami rozwoju ich własnej cywilizacji Europejczycy zaczęli sądzić, iż niesie on ze sobą więcej skutków negatywnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta