Dla polskich policjantów to miejsce jest święte
W Miednoje otwarto cmentarz jeńców Ostaszkowa, zamordowanych w Twerze
Dla polskich policjantów to miejsce jest święte
- Zbrodnia i kłamstwo katyńskie
- Ostaszków, Twer, Miednoje
- Komentarz: Motto na nowe stulecie
Na cmentarzu w Miednoje 25 ośmiometrowych krzyży wskazuje doły śmierci, zbiorowe mogiły 6300 jeńców Ostaszkowa zamordowanych w Twerze. Wszystkie znane z nazwiska ofiary mają swoje tabliczki w alei otaczającej cmentarzysko i wspólną tablicę.
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
W sobotę w Miednoje koło Tweru (Rosja) został uroczyście otwarty i poświęcony trzeci, największy cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej. Spoczywa na nim 6300 więźniów obozu w Ostaszkowie, głównie funkcjonariuszy policji, żandarmerii, Straży Granicznej i Straży Więziennej.
Do Miednoje, na spóźniony o 60 lat, ale uroczysty, dokonany z ceremoniałem religijnym i wojskowym, pogrzeb swoich najbliższych przybyła czterystuosobowa delegacja Rodziny Policyjnej 1939 i Rodzin Katyńskich.
- Charków, Katyń, Miednoje; polski tryptyk bólu i cierpienia. Chcielibyśmy, aby był tryptykiem pamięci narodów, pojednania na Wschodzie - powiedział w sobotę premier Jerzy Buzek, który sprawuje patronat nad obchodami 60. rocznicy zbrodni katyńskiej i który
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta