Drugie podejście
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Drugie podejście
IZABELA LEWANDOWSKA
W trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu zaplanowano pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sejm miał się nim zająć w czerwcu, ale do pierwszego czytania nie doszło na prośbę premiera. Rząd chciał jeszcze raz przeliczyć skutki finansowe zmian dla budżetu państwa.
Tę obszerną nowelizację omówiliśmy w czerwcu w dwu tekstach ("Rz" z 24-25 oraz z 26 czerwca). Dziś przypominamy tylko najważniejsze zmiany.
Program obniżek
Obciążenie dochodów osobistych ma się zmniejszać sukcesywnie w ciągu trzech lat. Skala podatkowa, jej przedziały, kwota wolna będą waloryzowane na dotychczasowych zasadach.
W 2001 r. stawki tej daniny mają wynosić: 19 proc., 29 proc. i 36 proc., w 2002 r. - 19 proc., 28 proc. i 35 proc., a od 2003 r. - 18 proc. i 28 proc. (pozostaną tylko dwa przedziały skali).
Zryczałtowany podatek od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie obniżony z dotychczasowych 20 proc. do 15 proc. uzyskanego przychodu.
Preferencyjne opodatkowanie małżeństw i samotnych rodziców będzie wyłączone, jeśli choćby jedno z małżonków albo osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta