Zaprzeczenie ojcostwa dla dobra dziecka
Gdy matka nie chce badań krwi
Zaprzeczenie ojcostwa dla dobra dziecka
IZABELA LEWANDOWSKA
Gdy w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa wszczętej przez prokuratora rodzic uprawniony do wyrażenia zgody na pobranie krwi od dziecka liczącego poniżej 13 lat zgody tej odmawia, sąd opiekuńczy może zarządzić jej pobranie tylko, jeśli wymaga tego dobro dziecka.
Przy ocenie tego dobra nie ma decydującego znaczenia ustalenie składu rodziny zgodnie z więzami krwi i tylko wyjątkowo, gdy inny mężczyzna chce uznać dziecko, niezgodę matki na przeprowadzenie dowodu, że dziecko nie pochodzi z małżeństwa, można uznać za nienależyte wykonywanie przez nią władzy rodzicielskiej.
Sprawa zakończona tej treści postanowieniem Sądu Najwyższego z 5 maja 2000 r. dotyczy ograniczenia władzy rodzicielskiej matki, jednak jej źródłem jest inna sprawa - o zaprzeczenie ojcostwa męża matki, wszczęta wskutek pozwu prokuratora w kwietniu 1997 r. Pobranie krwi od dziecka było warunkiem przeprowadzenia badań w układzie DNA mających wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo męża jego matki.
Domniemany tata
Państwo X. wzięli ślub w 1975 r. W 1992 r. mąż wyprowadził się z domu. Rozwód bez orzekania o winie małżonkowie otrzymali w 1993 r. Choć zaprzestali współżycia na początku 1990 r., także w stosunku do ostatniej córki, urodzonej w 1991 r., obowiązywało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta