Słuszny interes obywateli
Prawa obywateli regulują ustawy, nie zarządzenia
Słuszny interes obywateli
RYS. ROCH FOROWICZ
Nawet widocznie niepełnosprawny ma prawo żądać od urzędników, by wydając mu dowód osobisty, zostawiali nie wypełnioną rubrykę "znaki szczególne".
We wniosku o wydanie dowodu osobistego niewidoma osiemnastolatka Marlena W. tak napisała do Urzędu Dzielnicy Wola Gminy Warszawa Śródmieście: "Proszę pominąć rubrykę znaki szczególne. W przeciwnym razie nie odbiorę dokumentu. Uważam, że eksponowanie mojej wady wzroku jest nietaktem i dyskryminacją. Sama jestem wystarczającym dowodem mego kalectwa. Wpis mówiący o nim urąga mojej godności".
Zapytana, dlaczego się tak upiera, odpowiada, że ma inne dokumenty mówiące o niepełnosprawności, a dowód osobisty jest jej zdaniem po to, by stwierdzić tożsamość, a nie opisywać ułomność.
- To dla mnie bardzo ważne, żeby mieć dowód taki jak inni. Nie było mi łatwo, gdy stanęłam przy okienku Wydziału Spraw Obywatelskich. Urzędniczka powiedziała, że jeśli nie mam zamiaru odebrać dowodu z wpisem, to w ogóle mi go nie wystawi, ponieważ należy wypełnić wszystkie rubryki, i że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta