Z sądowego lamusa, Encyklopedia, Pamiętaj że..., §§§
- Z sądowego lamusa
- Encyklopedia
- Pamiętaj że...
- §§§ Z SĄDOWEGO LAMUSA
Cienie przeszłości
Katorga w Orle cieszyła się za czasów carskich zasłużenie złą sławą; była uważana za jedno z najcięższych więzień w Rosji. W nieludzkich warunkach przebywały tam rzesze więźniów, także politycznych. Polacy stanowili zawsze spory ich procent. Jednym z osadzonych był działacz socjalistyczny Jan Kwapiński, któremu karę śmierci zamieniono na zesłanie właśnie do Orła. Uwolniony w 1918 r., powrócił do kraju i tu został posłem na Sejm. W sierpniu 1927 r. ogłosił w "Robotniku" artykuł, w którym w czarnych barwach odmalował stosunki panujące w Orle. Szczególnie negatywnie wypadła sylwetka lekarza więziennego, Polaka, doktora Bronisława Rychlińskiego. Nie tylko zaparł się on polskości, ale współpracował z władzami w maltretowaniu więźniów.
Dr Rychliński po powrocie z Rosji zamieszkał w Kaliszu i w mieście tym praktykował. Artykułem, który łamał mu karierę, poczuł się oczywiście dotknięty. Oskarżył więc posła Kwapińskiego i redaktora naczelnego "Robotnika", adwokata Stanisława Dubois o oszczerstwo.
Po kilku odroczeniach sprawę ostatecznie rozstrzygnął warszawski Sąd Okręgowy w trzyosobowym składzie, na sesji 19 i 20 października 1931 r. Badany jako świadek dr Rychliński zaczął od
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta