Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy listy Stefana Żeromskiego

18 listopada 2000 | Plus Minus | SŻ
źródło: Nieznane

ARCHIWUM

Nieznana korespondencja

Trzy listy Stefana Żeromskiego

A.GÜRTLER

Z okazji przypadającej w poniedziałek 20 listopada siedemdziesiątej piątej rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego publikujemy trzy listy pisarza. Ukazują one zarówno prywatne strony jego życia, jak i zaangażowanie społeczne i polityczne autora "Wiernej rzeki".

Paweł Kądziela

Do Jana Karola Kochanowskiego

Zakopane, dnia 1 marca 1904

Szanowny Panie!

W Zakopanem istnieje stowarzyszenie dążące do stworzenia tutaj biblioteki, która by mogła zaspokoić naukowe potrzeby, dość licznie przebywających zwykle w Zakopanem uczonych polskich, literatów, artystów i w ogóle przedstawicieli inteligencji z rozmaitych dzielnic naszego kraju.

Ponieważ jednak Stowarzyszenie to zasobów pieniężnych nie posiada, a dąży do osiągnięcia pożytecznego swego celu tylko ze składek członków, musi przeto udawać się do obywatelskiej ofiarności ludzi mogących poprzeć dobrą sprawę.

Do Szanownego Pana ośmielamy się zwrócić z prośbą o wyjednanie dla "Czytelni Zakopiańskiej" jakichś ulg przy zakupie Wielkiej Encyklopedii Ilustrowanej. Posiadamy tej encyklopedii 26 tomów, na zakupienie dalszych już wydanych i wydać się mających, po cenach normalnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2167

Spis treści
Zamów abonament